TISK
Česky
English
Español
organizátoři a sponzoři
 

Doprovodné výstavy „Kafka, Borges a český svět”

 
 
Abbé Libansky: Zvuk psaného – hlasy pražské německé literatury
Místo: Palác Kinských – sklepní prostory (Staroměstské náměstí 3, Praha 1)
22. 4. – 23. 5. 2008
(Út – So: 10:00 – 17:00)
 
Zvuková instalace prezentuje ze zvukových záznamů okruh pražských německy píšících autorů a jejich tvorbu, doplňuje ji instalace věnovaná Jorge Luisi Borgesovi.
Připravil Pražský literární dům autorů německého jazyka.
 
Jack Vanarsky: Kafkův pokoj (Borges u Kafky)
Místo: Museum Kampa – malá výstavní síň (U Sovových mlýnů 2, Praha 1)
23. 4. – 1. 5. 2008
(Denně: 10:00 – 18:00)
 
Na všechno zapomenout. Otevřít okna. Vyklidit pokoj. Vítr jím provane. Vidím jen prázdno, prohledávám všechny kouty, a nenacházím se.
Franz Kafka, Deníky 19. června 1916 (tr. Věra Koubová)
 
Přesto je ale pro mne pokoj neobyvatelný. Leží sice na konci velice dlouhé předsíně a vnějškově je dostatečně oddělený, je to ale betonový dům, slyším, nebo spíše slyšel jsem ještě i po desáté vzdechy sousedů, hovory těch, co bydleli pode mnou, tu a tam rámus z kuchyně. Kromě toho je nad tenkým stropem půda a nelze odhadnout, kterého z pozdních odpolední, kdy jsem chtěl zrovna pracovat, mi služka věšící prádlo, naprosto nevinně, doslova zabořila podpatek botky do lebky.
Franz Kafka, dopis Felici z přelomu let 1916 / 1917 (tr. Viola Fischerová)
 
Skutečnost je taková, že každý spisovatel si vytváří své vlastní předchůdce. Jeho tvorba pozměňuje náš obraz minulosti, stejně jako budoucnosti. Identita nebo pluralita nehraje v tomto vzájemném vztahu žádnou roli.
Jorge Luis Borges, Kafkovi předchůdci (tr. Vít Urban a František Vrhel)

 
Instalace představuje strohou místnost s židlí a stolem. Několik předmětů v pokoji odkazuje k jejímu obyvateli, Franzi Kafkovi.
 
Ivan Prokop: Devět židovských cestprocházky po památkách Čech, Moravy a Slezska
Místo: Prostory Vzdělávacího a kulturního centra Židovského muzea v Praze (Maiselova 15, Praha 1, 3. patro)
30. 4. – 12. 6. 2008
(Po – Čt: 10:00 – 16:00, Pá: 10:00 – 15:00)
 
Výstava fotografií, které vznikly jako ilustrace k připravovanému obrazovému průvodci Jiřiny Chrastilové (nakladatelství Paseka) mapujícímu prolínání židovské a křesťanské kultury na území naší republiky.
 
Jan Dienstbier, Eva Hudečková, Andrea Michálková, Veronika Pešková, Petra Stránská: Kafka Borges v Plzni
Místo: České centrum Praha (Rytířská 31, Praha 1)
7. 5. – 25. 5. 2008
(Út – So: 10:00 – 12:30, 13:00 – 18:00)
 
Pět studentů Ústavu umění a designu Západočeské univerzity v Plzni. Pět odlišných úhlů pohledů na grafické zpracování plakátu k pražskému Bienále Kafka / Borges. Energie vyvěrající z děl obou velkých spisovatelů 20. století a jejich osobnost zahalená polostínem vybízela k experimentu se slovy, ke konstrukci příběhů a k nalezení jim odpovídající formy. Hledáme-li společný moment vystavených plakátů, zjistíme, že je jím nejen pražské Bienále, ale také hlavní esence kvalitního plakátu – splynutí textu a obrazu do kultivované obrazové formy. Každý ze studentů k dané problematice přistupoval po svém. Na výstavě lze tak najít imaginární transatlantické spojení pražského a argentinského metra, zachycení atmosféry a zvuku vyvěrajících ze slovního spojení Kafka – Borges, odkaz na židovskou mystiku a argentinský fotbal, stejně jako hru s ikonickými podobiznami obou autorů.
 
Valid XHTML 1.0 Transitional   webdesign@leptospiroza.com